MODERN TECHNOLOGICAL REALITY: ISSUES OF PERSONAL SELF-EXPRESSION AND SELF-REALIZATION
Keywords:
personality, technological reality, virtual reality, information and communication technologies, self-expression, self-actualizationAbstract
Information and communication technologies of the post-industrial society open the unlimited space for the new forms of self-expression and self-realization of man. Problem concerns the understanding of vision of future of the mankind, in which informational and communicative technologies can significantly reduce or even replace the creative and productive aspects of consciousness. If you agree with this view, the problem ofvalues and creative self-realization of personality requires more in-depth themes of research and the corresponding theoretical and methodological solutions that are neutralized technocratic dehumanization of modern man.References
Лиотар Ж.-Ф. Заметка о смыслах “пост” / Ж.-Ф. Лиотар // Иностранная литература. – М., 1994. - № 1. – С. 12-17.
Постмодернизм. Энциклопедия. – Мн.: Интерпрессервис; Книжный Дом. 2001. – 1040с.
Рубанець О.М. Інформаційне суспільство: когнітивний креатив постнекласичних досліджень / О.М. Рубанець. – К.: ПАРАПАН, 2006. – 420 с.
Тоффлер Элвин. Третья волна / Э. Тоффлер. – М.: ООО Фирма “Издательство АСТ”, 1999. – 482 с.

Downloads
Issue
Section
IDEOLOGICAL AND METHODOLOGICAL FOUNDATIONS OF SOCIAL WORK
License
Copyright (c) 2015 Chernihiv National University of Technologies

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).