ІНФОРМАЦІЙНА СВІДОМІСТЬ ОСОБИСТОСТІ ЯК СОЦІАЛЬНИЙ ФЕНОМЕН І СКЛАДОВА КОМПОНЕНТА ІДЕОЛОГІЇ ІНФОРМАЦІЙНОГО СУСПІЛЬСТВА СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Ключові слова:
інформаційна свідомість, ідеологія інформаційного суспільства, інформаційна особистість, цілісність особистості, цінність, усвідомлене буття, індивідуальна інформаційна свідомість, суспільна інформаційна свідомістьАнотація
Актуальність теми дослідження в тому, що розкрито складову компоненту ідеології інформаційного суспільства сучасної України, представленої інформаційною свідомістю. Предмет дослідження – феномен інформаційної свідомості як соціальний феномен і компонента ідеології інформаційного суспільства. Мета роботи – концептуалізація інформаційної свідомості, що представляє суперечливий і динамічний процес, що розвивається у нас на очах. Досліджено інформаційну свідомість у вигляді образів, почуттів, чуттєво-емоційних настроїв, его-диспозицій, ідеалів, цілей і парадигм людини та її вираження у мультиматрицях інформаційного соціуму, що впливає на людину. З’ясовано, що свідомість синкретизує феномени, факти, явища інформаційного соціуму, поведінські паттерни та менталітет індивіда. Методи – синергетичний та соціоаксіологічний підходи та методи, що дозволили розкрити такий складний феномен, як інформаційна ідеологія та складові її цінності. Наукова новизна дослідження в тому, що інформаційна свідомість як складова компонента ідеології інформаційного суспільства в соціальній філософії ще не проаналізована. Результат дослідження – створено концептуальну парадигму інформаційної свідомості, її структуру та механізми відображення інформаційного соціуму, виражених художніми, естетичними, філософськими, політичними, метафізичними, онтологічними, правовими, релігійними поглядами. Висновок – представлено цілісне уявлення інформаційної свідомості як компоненти ідеології інформаційного суспільства, що буде сприяти успішній трансформації відносин в сучасному українському суспільстві, подоланню деформацій свідомості молоді та формуванню цілісності особистості, зацікавленої в різноманітних модернізаційних процесах, в яких вона буде виступати суб’єктом цих перетворень.Посилання
Воронкова, В. Г. Інтернет як глобальна тенденція і нова наднаціональна реальність / В. Г. Воронкова // VERSUS. – 2016. – № 7. – С. 20 - 25.
Воронкова, В. Г. Інтернет як глобальна тенденція розвитку інформаційного суспільства / В. Г. Воронкова // Гілея: науковий вісник. – 2015. – Вип. № 83. – С.198 –203.
Вашкевич, В. М. Історична свідомість сучасної молоді: до методології дослідження / В. М. Вашкевич // Вища освіта України. – 2005. – № 4. – С.74–79.
Кастельс, М. Информационная эпоха: экономика, общество, культура / М. Кастельс; пер. с англ. О. И. Шкаратана. – М. : ГУ ВШЭ, 2000. – 607 с.
Кивлюк, О. П. Глобалізація та інформатизація освіти в предметному полі філософії освіти / О. П. Кивлюк // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. - 2014. – № 57. – С.192–200.
Кириченко, М. О. Концептуалізація когнітивно-комунікативних вимірів ідеології інформаційного суспільства у гуманітарно-науковому дискурсі ХХІ століття: методологія дослідження / М. О. Кириченко // Гілея: науковий вісник. – 2016. – Вип. 116 (1). – С. 137– 141.
Кравченко, І. М. Аналіз категорії «трудовий потенціал» в контексті категорій «робоча сила»,«людський потенціал»,«людський капітал» та «трудові ресурси» // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. – 2012. – Вип. 51. – С.124–131.
Лазаревич, А. А. Становление информационного общества: коммуникационно-эпистемологические и культурно-цивилизационные основания: монография / А. А. Лазаревич; науч. ред. И. Я. Левяш. – Минск : Беларуская навука, 2015. – 537 с.
Максименюк, М. Ю. Концептуалізаціяя розвитку інформаційного суспільства в контексті глобалізації: методологія постмодерністського дискурсу Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії: [зб.наук.пр.] – Запоріжжя: Вид-во ЗДІА, 2017. – № 68. – С.78–88.
Мельник, В. В. Культура буття людини як соціокультурний феномен / В. В. Мельник // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. – 2015. – Вип.60. – С. 253–268.
Мельник, В. В. Становлення і розвиток культурної політики в умовах глобалізації / В. В. Мельник // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. – 2014.– Вип. 58. – С.148–156.
Соснін, О. В., Воронкова, В. Г. Інформаційне суспільство як виклик глобалізації / О. В. Соснін, В. Г. Воронкова // Час вибору: виклики інформаційної епохи : колективна монографія / за заг. ред. О. А. Івакіна, Д. В. Яковлева. – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2016. – C. 344-359.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Чернігівський національний технологічний університет,2015
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).