РОЗВИТОК УЯВЛЕНЬ ПРО ПЕРФЕКЦІОНІЗМ У ПЛОЩИНІ СОЦІОГУМАНІТАРНОГО ЗНАННЯ
Ключові слова:
перфекціонізм, соціокультурні детермінанти, історико-філософський дискурс, прагматизмАнотація
Розкрито уявлення про перфекціонізм в етичному та культурологічному вимірі. Акцентовано на важливості історико-філософського аспекту проблеми перфекціонізму. Розкрито динаміку змін змісту і форм філософських концепцій вдосконалення людини у естетичній, релігійний, онтологічний площинах. Естетичний підхід є характерний для філософських систем Античності де досконалість пов’язувалась перш за все з гармонією Космосу, та філософії епохи Ренесансу, що передбачає тісний зв’язок досконалості і творчості. Онтологічний підхід згідно якому вдосконалення людини здійснюються на основі цінностей соціуму, бере свій початок з філософських студій Нового часу. Проаналізовано тогочасні філософські студії Німеччини, в центрі вивчення яких стала теорія морально-етичного перфекціонізму. Релігійне розуміння прагнення людини до досконалості постійно трансформується разом зі змінам в історичному поступі людства.Посилання
Чепурна, Г. Л. Соціально-психологічні особливості перфекціонізму молоді: дис… на здобуття наук. ступеня канд. психолог. наук : спец. 19.00.05 – «Соціальна психологія, психологія соціальної роботи» психологія» / Чепурна Ганна Леонідівна. – Київ 2012. – 213 с. – С.185.
Иванченко, Г. В. Идея совершенства в психологии и культуре / Г. В. Иванченко. – М. : Смысл, 2007. – 225 с.
Гуляс, І. А. Перфекціоністські настанови як чинник професійної готовності майбутніх практичних психологів : дис... на здобуття наук. ступеня канд. психолог. наук: спец. 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія» / Гуляс Інеса Антонівна. – Івано-Франківськ, 2007. – 190 с.
Татаркевич, В. О счастье и совершенстве человека : [пер. с польск. Л. Коноваловой] / В. Татаркевич. – М. : Прогресс, 1981. – 368 с.
Лозниця, С. А. Ідея вдосконалення людини в європейській культурно-історичній традиції : парадигми розвитку : автореф. дис… на здобуття наук. ступеня канд. філос. наук : спец. 09.00.04 «Філософська антропологія, філософія культури» / С. А. Лозниця. – К., 2003. – 20 с.
Философия : учебник / под ред. проф. О. А. Митрошенкова. – М. : Гардарики, 2002. – 655 с.
Сковорода, Г. Разговор, называемый Алфавит, или букварь мира // Повне зібрання творів : В 2 х т. / Григорій Сковорода. – К. : Наукова думка, 1973. – Т.1. – 532 с.
Джемс, У. Воля к вере / У. Джемс. – М. : Издательство ―Республика‖, 1997. – 431 с. – Серия : Мыслители XX века.
Кьеркегор, С. Понятие страха // Страх и трепет [пер. с даток., коммент. Н. В. Исаевой, С. А. Исаева / С. Кьеркегор. – М. : Республика, 1993. – 383 с. – С. 115 – 254.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Чернігівський національний технологічний університет,2015
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).